Poradnik

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA SESJE NOWORODKOWĄ 🙂 CZYLI PORADNIK DLA RODZICÓW

Kiedy jest najlepszy moment na sesje?

Sesje noworodkowe wykonuję od 5 do max 15 dnia życia maluszka. rodzicu! pamiętaj żeby nie oszukiwać mnie co do daty narodzin Waszego skarbu. Jeżeli jest też przenoszone proszę mi o tym napisać, data zrobienia sesji, jest tutaj bardzo ważna.

Co jest takiego w tym okresie, że nie zrobimy takiej sesji miesięcznemu dziecku?

Tak na prawdę każde dziecko jest inne, każde ma swój rytm. Jednak po pewnym czasie ( przyjętym tutaj te 2 tygodnie) Maluch przestaje być na tyle plastyczny, by BEZPIECZNIE układać go w różnych pozycjach. Pojawić się może również kolka, trądzik, dziecko może stać się już bardziej aktywne ( oczywiście są dzieci, które w wieku 6 tygodni potrafią przespać cały dzień ale pamiętajmy , że to są wyjątki, łatwiej się wybudzają, są bardziej czule na dotyk).

Jednak bezpieczeństwo i możliwość wykonania takich kadrów o jakich marzycie to warunek tych 14-15 pierwszych dni życia.

Kiedy umówić się na sesje?

Najlepiej jeszcze w ciąży, wówczas mogę zaproponować dwa terminy, zgłaszając się z dzieckiem, które ma już np.11 dni mogę tego miejsca nie mieć lub zaproponować jeden z dana godziną jaki posiadam.

Czy pozycje, które są wykonywane są bezpieczne?

Nie zrobiłabym czegoś o czym nie miałabym pojęcia, by zrobić krzywdę maluchowi, sama jestem mamą, odbyłam również szkolenia z zakresu pozycjonowania u najlepszych w tej dziedzinie:) Jeżeli widać, że  dziecko nie lubi np. leżeć na brzuszku odpuszczam taką pozycję za drugim razem.

Ile trwa sesja?

Każde maleństwo to indywidualność. Nie umawiam na ten dzień innych sesji i o to samo prosiłabym rodziców. By nie umawiali się za 3 godziny, że muszą gdzieś być! Bardzo Was proszę przyjedzcie spokojni, uśmiechnięci i bez stresów! Dziecko to czuje! Sesja u mnie trwa od 3 do 5 godzin, w przypadku bliźniaków lub sesji z rodzeństwem do 5,5. Niczego nie pośpieszam, mama karmi, usypia. Jeśli maluszek nie śpi, ja przejmuję dziecko i usypiam :)Miziamy kiziami, aż uśnie. Jeżeli maluszek jest płaczliwy robimy tylko tyle, na ile można pozwolić. Sesji nie da się przewidzieć. Zawsze pytam o stylizacje z moich zdjęć jakie się podobają, jednak proszę nie mieć na nie presji. Bywa czasem tak, że robimy same propsy ( skrzynie, misy, owinięcia). Poznaje się z dzieckiem w czasie spotkania i dostosowuje wszystko pod małego człowieka.

Mamy starsze rodzeństwo i chcielibyśmy wspólne zdjęcia jak to wygląda?

Oczywiście,  gdy robię ujęcia z rodzicami, wykonuje zdjęcia z rodzeństwem. Dobrze jeśli dziecko jest wyspane i radosne 

Jestem mamą wcześniaka lub bliźniaków czy mogę i do kiedy zgłosić się na sesje noworodkowa?

Jeżeli dzieci są zdrowe, urodzone niżej niż w 37 tc, osiągają wagę 2 kg to śmiało możemy wykonać sesję max na tydzień przed spodziewanym terminem porodu. Czyli dziecko ur. w 35 tygodniu może mieć w dniu sesji 3 max 4 tygodnie, jeśli zachowuje się jak typowy noworodek czyli śpi i je Dzieci po 37 tc traktowane są jako urodzone o czasie.

Co mamy przygotować  na sesje, jakieś ubranka?

Wszystko co używam do stylizacji maluszka posiadam ja. Ciuszki, opaski, kocyki, misy, skrzynie. Jeżeli macie swoje ulubione kolory, proszę poinformuje mnie o tym przed sesją :)tak samo, jeśli podoba się Wam coś szczególnie z pozycji lub gadżetów u mnie.
Mama przygotowuje ze sobą :
– smoczek ( nawet jeśli maluch jest bezsmoczkowy) Po zdjęciach, możecie go wyrzucić jeśli jesteście na „nie” i nie będziecie używać.
– Mleko ( jeżeli mama karmi piersią, a odciąga mleczko prosiłabym o przygotowanie odciągniętego, często bywa tak, że maluch mimo, że zje z piesi to nadal nie śpi, przysypia i się wybudza. Dopiero po nakarmieniu butelka z mlekiem mamy oczywiście jest łatwiej ) Jeżeli mama jest w 100% pewna, że sama pierś starczy, nie chce podawać swojego mleka inaczej, będziemy karmić tylko piersią.
– dużo pieluszek, które zakładamy do karmienia lub w niektórych owinięciach
-mokre chusteczki
–kocyk maluszka  przytulania na czas karmienia

Czy dziecko ma być wyspane przez sesja?

Nie chcielibyśmy tego, by noworodek nie spał nam w czasie sesji  Mama karmi malucha przed moim przyjazdem Dobrze, żeby wcześniej starać się wybudzać maluszka, ew przed sesją zrobić kąpiel relaksacyjną.

To tylko jeden szczególny dzień, gdy wszystko będzie inaczej jak do tej pory 

Moje dziecko ma problemy z brzuszkiem, co robić? 

Myślę, że nikt z nas nie czuje sie fajne gdy cos boli, szczególnie takie maluszki. Jeżeli dzidziuś ma problemy od pierwszych dni, a nie podajecie mu kropelek, niestety trzeba liczyć się z tymże sesja nie wyjdzie wcale lub ew. wyjdzie owinięcie maluszka jako jedna stylizacja. Samopoczucie dziecka tutaj jest najważniejsze. Jeżeli dziecko nie płacze ale nie śpi, robimy co sie da, jednak proszę liczyć się z tym, że nie będą to takie zdjęcia, jak u mnie w portfolio.

W co ubierają się rodzice?

Rodzice ubierają jednokolorowe ciuchy ; czarny, biały, siwy, beż, granat, biały bez nadruków! Rodzeństwo to samo. Fajne jeśli wszyscy będą dopasowani. Ciuchy gładkie ,dopasowane do ciała. bokserki, t-shirty.

Pamiętajcie, że sesja to nasza wspólna praca. Nie tylko moja  Ja dołożę wszelkich starań, by zrobić dla Was taką samą piękną pamiątkę jaką widzieliście u mnie w portfolio. To praca moja, maluszka oraz rodziców. To maluszek decyduje o tym ile razy go przebiorę, na ile da się pozycjonować ,nie liczę stylizacji po prostu je robię jeśli słodko śpimy 
Przychodzicie na sesję uśmiechnięci by Wasz dzidziuś czuł taką samą atmosferę